
Efter David Brown kort testede Aston Martins Atom-prototype, betalte han 20.000 GBP, og virksomheden blev hans. Han havde store planer for sit nye køb, men begyndte med en ny drop-head coupe, der blev til DB1.
Grundlaget for DB1 kom fra en Aston Martin prototype fra 1939 kaldet Atom. Den brugte en SOHC, 8-ventils, 2-liters motor, der producerede 90 hk. Chassiset var en unik multi-rørs konstruktion og gav støtte til en klodset 4-sæders sedan.
David Brown besluttede, at en kabriolet eller drop-head coupe version af Atom ville være et godt udgangspunkt for dette nye projekt. Han fik Claude Hill til at forstærke chassiset for at kunne bære et nyt strømlinet karrosseri. Designet brugte laterale støtter, der var høje nok til at bære toppen af karrosseriet.
Frank Freeley var ansvarlig for designet af karrosseriet, som var fyldigt og gjorde alle førkrigs Aston-modeller antikverede i sammenligning. De to forreste skærme var lange og fremhævet af detaljer på dørene. De skjulte også reservehjulene, som kunne tilgås gennem små klapper på den øverste kant af skærmene.
Selvom Willie Watsons nye DOHC Inline-6 var under udvikling, blev Atoms 2-liters motor bevaret. Denne motor havde samme kapacitet som de gamle førkrigs-Astoner, men designet var helt nyt. Den havde et betydeligt kortere slag og en højere placeret knastaksel. Motoren trak baghjulene via en tørplade Bork & beck kobling og en af David Browns karakteristiske gearkasser. David Brown, som allerede var etableret i gearindustrien før han overtog Aston, havde ressourcerne til at udstyre en fuldstændig moderne, fuld synkroniseret 4-trins transmission.
‘Two Litre Sports’ blev navnet på den nye Aston, der stolt blev vist frem på London Motor Show i 1948 som en dristig ny retning for virksomheden. Det blev gjort klart, at bilen var helt ny og ikke brugte noget af Astons teknik fra før krigen. DB1’s design antydede Astons fremtid, især med dens karakteristiske tredelte kølergrill, der ville inspirere formen på alle de biler, der fulgte.
Altid ivrig efter at bevare en konkurrencefordel brugte David Brown et af de allerførste 2-liters chassis til at køre kapløb. En lille to-personers roadster-karrosseri blev monteret og vandt senere sin klasse ved 24-timers løbet i SPA. Dette understregede chassiset racerbaggrund og dets uafhængige forhjulsophæng.
Det anslåes, at kun 16 DB1’ere blev produceret, før David Brown kunne lancere DB2. Den udgjorde en passende erstatning med den nye Inline-6 motor, der var egnet til Le Mans. Senere gik virksomheden hen og vandt nogle af verdens mest prestigefyldte løbspriser, som alle kan spores tilbage til DB1.
| Type | Begrænset produktion |
| Produktionsår | 1948 – 1950 |
| Produktion | 16 |
| Motor | Række-4 langsliggende foran. OHV med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | 2 SU karburatorer |
| Volumen | 1970 cm³ |
| Boring | 85 mm |
| Slaglængde | 92 mm |
| Effekt | 67,1 kw / 90 hk ved 4750 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Girling hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Girling hydrauliske tromler |
| Fordæk | 5.75×16 |
| Bagdæk | 5.75×16 |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Vippe arme med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Fast aksel med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 1143 kg |
| Akselafstand | 2743 mm |
| Længde | 4470 mm |
| Bredde | 1715 mm |
| Højde | 1410 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel med Borg & Beck tørkobling |












