
Daimler DE-36-chassiset med en akselafstand på 3738 mm var drevet af en 150 hk række-8 på 5460 cc (5,4 L). Den store, silkeagtigt glatte motor var koblet til en Daimler Fluid Flywheel-transmission, styret af en forudvælgermekanisme. Fabriksdokumenter angiver, at op til 216 DE-36-chassiser blev bygget, hvor de sidste enheder blev afsendt i 1953.
Som forventet blev de lange DE-36-chassiser oftest udstyret med tunge, formelle limousinekabiner. Dejlige undtagelser fra reglen var de seks storslåede DE-36 drop-head coupéer skabt af Hooper i stil med Sir Bernards prototype 1948 showbil. Selvom de blev leveret i forskellige farver, er alle Hooper DE-36 drop-heads i dag populært kendt som Grønne Gudinder.
| Type | Serie produktion |
| Produktions år | 1946 – 1953 |
| Produktion | 216 |
| Motor | Række-8, langsliggende foran. OHV med 2 ventiler/cyl. 2 SU karburatorer |
| Volumen | 5460 cm³ |
| Boring | 85 mm |
| Slaglængde | 120 mm |
| Kompression | 6.3:1 |
| Effekt | 112 kW / 150 hk ved 3600 o/min |
| Moment | 342 Nm ved 1200 o/min |
| Bremser | Tromler |
| Vægt | 2693 kg |
| Akselafstand | 3738 mm |
| Længde | 5640 mm |
| Bredde | 1867 mm |
| Højde | 1829 mm |
| Top hastighed | 137 km/t |
| 0 – 100 km/t | 14.5 sek |












