
Dette specialbyggede W154 chassis var udstyret med et særlig karrosseri. Transmissionen blev modificeret for at kunne håndtere forsøg på hastighedsrekorder.
| Type | Racer bil |
| Motor | M 154/11 60° V12, langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl. Dobbelt kompressor |
| Volumen | 2963 cm³ |
| Boring | 67 mm |
| Slaglængde | 70 mm |
| Kompression | 7.5:1 |
| Effekt | 349 kW / 468 hk ved 7800 o/min |
| Karosseri / Chassis | Aluminium på stål ramme |
| Fordæk | 6.5×19 |
| Bagdæk | 7.0×22 |
| Bremser for | Hydrauliske tromler |
| Bremser bag | Hydrauliske tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre, støddæmpere |
| Affjedring bag | de Dion aksel med tværliggende fjedre, støddæmpere |
| Vægt | 981 kg |
| Akselafstand | 2730 mm |
| Sporvidde for | 1475 mm |
| Sporvidde bag | 1412 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |



