
Den verdenskendte tyske racerkører Hans Stucks personlige projekt var at tage verdensrekorden i landhastighed, og han overbeviste Mercedes-Benz om at bygge en særlig racerbilsmodel til forsøget. Projektet blev officielt godkendt af Hitler selv (en racerbilsentusiast, der blev påvirket af Stuck) og blev startet i 1937.
Bilindustridesigner Dr. Ferdinand Porsche sigtede først efter en hastighed på 550 km/t, men efter George Eustons og John Cobbs succesfulde LSR (Land Speed Record) forsøg i 1938-39 blev målhastigheden hævet til 600 km/t. I slutningen af 1939, da projektet var færdigt, var målhastigheden steget til hele 750 km/t. Da dette også ville være det første Land Speed Record forsøg på tysk jord, forestillede Hitler sig T80 som endnu en propagandasejr for tysk teknologisk overlegenhed, som hele verden ville overvære takket være tysk tv.
I 1939 var T80 fuldt færdiggjort til en pris af 600.000 Mark. Den blev drevet af en massiv 44,5 liters Daimler-Benz DB 603 inverteret V12, en afledning af den berømte DB-601 flymotor, som drev det dødbringende Messerschmitt Bf 109 jagerfly, der var i produktion på det tidspunkt. Den monterede DB-603 var kun den tredje prototype (V3) af denne variant og justeret til utrolige 3.000 hk. Motoren kørte på en blanding af methylalkohol (63 %), benzen (16 %), ethanol (12 %), acetone (4,4 %), nitrobenzen (2,2 %), flybenzín (2 %) og ether (0,4 %) med MW (methanol-vand) injektion til ladningskøling og boosttryk. Køretøjet havde også tre aksler, hvor den kraftfulde motor drev de to bageste aksler for maksimal trækkraft på den tunge sekshjulede vogn.
| Type | Rekord bil |
| engine | V12 monteret bag I bilen. Indsprøjtning med kompressorer |
| Volumen | 44500 cm³ |
| Effekt | 2210 kW / 2963.6 hk ved 3200 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål |
| Bremser for | Tromler |
| Bremser bag | Tromler |
| Vægt | 2896 kg |
| Længde | 8240 mm |
| Bredde | 3200 mm |
| Højde | 1700 mm |
| Top hastighed | 634 km/t |




