
Selvom den stilistisk adskiller sig fra både tidligere og senere Aston Martins, var stellet og konstruktionsmetoden i høj grad grundlaget for efterkrigstidens Feltham-biler, begyndende med 2-liters sportsmodellen (DB1) og helt op til DB Mark III i 1957. Den kan måske virke lidt klodset for os i dag, men det skyldtes primært manglen på tilgængelige materialer under krigen. For datidens mennesker ville Atom have set meget moderne ud.
Oprindeligt var Atom udstyret med en 4-cylindret 1950cc motor med enkelt overliggende knastaksel og Zenith-karburatorer fra 15/98, men ved krigens afslutning var denne blevet erstattet af en 4-cylindret 1970cc pushrod-motor designet af Claude Hill med dobbelte SU-karburatorer. Motoren var koblet til en 4-trins Cotal selvskiftende halvautomatisk gearkasse med et sæt elektromagnetiske koblinger, hvilket var ret avanceret for tiden.
Atom havde et meget aktivt udviklingsliv i krigsårene og tilbagelagde over 100.000 miles, så snart freden kom, havde virksomheden et nyt produkt at tilbyde sine kunder. Problemet var, at selvom Aston Martin for en gangs skyld var økonomisk stabil og profitabel, ville der kræves en betydelig sum penge for at udvikle den type bil, som efterkrigstidens, for det meste udenlandske, kunder efterspurgte. Derfor satte AM-ejeren, Gordon Sutherland, virksomheden til salg gennem en annonce i avisen The Times i 1946. David Brown, den Yorkshire-baserede forretningsmand og leder af ingeniørfirmaet David Brown Corporation, viste interesse, og Sutherland kørte Atom til hans hovedkontor i Meltham for godkendelse. DB kørte bilen og må have været tilstrækkeligt imponeret, da han gik videre med at købe Aston Martin, en virksomhed han ejede i næsten 25 år. Atom forsvandt fra offentlighedens blik i en tid, før den dukkede op i Frankrig af alle steder i 1970’erne.
| Type | Prototype |
| Motor | Række-4 langsliggende foran. SOHC med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | 2 SU karburatorer |
| Volumen | 1970 cm³ |
| Boring | 82,6 mm |
| Slaglængde | 92 mm |
| Effekt | 67 kw / 90 hk ved 4750 o/min |
| Moment | 183 Nm ved 3000 o/min |
| Karosseri/chassis | Aluminium karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Tromler |
| Bagbremser | Tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelt wishbones med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Salisbury aksler med semi-eliptiske bladfjedre og hydrauliske støddæmpere |
| Vægt | 1219 kg |
| Akselafstand | 2591 mm |
| Sporvidde for | 1270 mm |
| Sporvidde bag | 1270 mm |
| Gearkasse | Cotal 4-trins semi-automatisk |
| Tank | 77 Liter |









