
Rekordbilens chassis var baseret på formelbilen W 125, og den blev drevet – ligesom sin forgænger i 1936 – af 12-cylindermotoren MD 25 DAB. I direkte konkurrence med Auto Union kunne Caracciola sætte en ny rekord den 28. februar 1938. Auto Unions stjernefører Bernd Rosemeyer blev dræbt i forsøget på straks at slå denne rekord; han blev fanget af en vindstød, som bogstaveligt talt rev karrosseriet af hans bil.
| Type | Racer bil |
| Motor | MD 25 DAB/3 60° V12, langsliggende foran. DOHC med 2 ventiler/cyl. Dobbelt kompressor |
| Volumen | 5577 cm³ |
| Boring | 82 mm |
| Slaglængde | 88 mm |
| Kompression | 9.17:1 |
| Effekt | 548.8 kW / 736 hk ved 5800 o/min |
| Karosseri / Chassis | Aluminium på stål ramme |
| Fordæk | 6.25×22 |
| Bagdæk | 7.0×24 |
| Bremser for | Hydrauliske tromler |
| Bremser bag | Hydrauliske tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre, støddæmpere |
| Affjedring bag | de Dion aksel med tværliggende fjedre, støddæmpere |
| Vægt | 1185 kg |
| Akselafstand | 2725 mm |
| Sporvidde for | 1473 mm |
| Sporvidde bag | 1412 mm |
| Længde | 6250 mm |
| Bredde | 1850 mm |
| Højde | 1150 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |




