
158’eren var en enkelt-sæde racer designet af Gioacchino Colombo i foråret 1937 på anmodning af Enzo Ferrari. 158’eren, kærligt kaldet ”Alfetta” af entusiaster, bevarer den traditionelle Alfa Romeo motoropsætning og placeringen af de mekaniske komponenter på chassiset.
| Type | Racerbil |
| Motor | Række-8 langsliggende foran med Roots-type kompressor. DOHC med 2 ventiler/cyl |
| Volumen | 1479 cm³ |
| Boring | 58 mm |
| Slaglængde | 70 mm |
| Kompression | 6,5:1 |
| Effekt | 261 kw / 350 hk ved 8500 o/min |
| Karosseri/chassis | Aluminium på stål chassis |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Svingarme med tværliggende bladfjedre. hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Sving aksler med tværliggende bladfjedre. hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 700 kg |
| Akselafstand | 2502 mm |
| Sporvidde for | 1270 mm |
| Sporvidde bag | 1321 mm |
| Længde | 4200 mm |
| Bredde | 1550 mm |
| Højde | 1120 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 290 km/t |







