
15/98 var Aston Martins standardmodel fra 1936 og frem. Den blev bygget i både kort chassis og lang akselafstand. Begge modeller var opkaldt efter deres RAC-effektmåling på 15 og en faktisk ydelse på 98 hk.
Oprindeligt lanceret som en firsædet tourer, forberedte Aston Martin et kortere 15/98 kort chassis for at øge salget. Nogle blev udstyret med lejlighedsvise bagsæder, mens andre var 2-sædede roadstere.
Bilen beholdt Astons 2-liters motor, som var i stand til næsten 100 hk. Dette var den samme enhed, der blev udviklet til 1936 Le Mans teambilerne, men ombygget til våd-sump smøring.
De fleste roadstere fik karrosseri af Abbey Coachworks i London, mens sedaner og coupéer blev håndteret af E. Bertelli Ltd. I begge konfigurationer kostede den komplette bil £575, og i 1938 blev prisen sat ned til £475 for at sælge usolgte eksemplarer.
| Type | Serie produktion |
| Produktion | 150 |
| Motor | Række-4 langsliggende foran. OHV med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | 2 SU karburatorer |
| Volumen | 1950 cm³ |
| Boring | 78 mm |
| Slaglængde | 102 mm |
| Effekt | 73,1 kw / 98 hk ved ? o/min |
| Karosseri/chassis | Stål karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Tromler |
| Bagbremser | Tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Semi-eliptiske bladfjedre med friktions dæmpere |
| Affjedring bag | Semi-eliptiske bladfjedre med friktions dæmpere |
| Vægt | 1422 kg |
| Akselafstand | 2946 mm |
| Sporvidde for | 1387 mm |
| Sporvidde bag | 1384 mm |
| Længde | 4724 mm |
| Bredde | 1651 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Tank | 64 Liter |











