
Denne rekordbil, udstyret med et standard W 25 chassis fra 1935, var en unik specialversion. Det var første gang i bilindustrien, at et chassis blev beklædt med en fuldt strømlinet karrosseri, inklusive hjulene og bilens undervogn. I vindtunnelen hos Friedrichshafen Zeppelinwerke blev karrosseriet målt for dets aerodynamiske egenskaber og forbedret derefter. Denne bil banede vejen for den konsekvente anvendelse af aerodynamik i bilproduktion. Den blev drevet af den velafprøvede motor MD 25 DAB, som oprindeligt var udviklet til bilen på 750 kilo, men viste sig at være for tung til den. En motor af denne type blev også brugt i 1937 Avus-løbet, verdens hurtigste løb; denne motor ydede 756 hk. 1936 rekordbilen havde en lavere motoreffekt, kun 616 hk, men det var tilstrækkeligt til at sætte en verdensrekord.
| Type | Racer bil |
| Motor | MD 25 DAB/1 60° V12, langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl. Kompressor |
| Volumen | 5577 cm³ |
| Boring | 82 mm |
| Slaglængde | 88 mm |
| Kompression | 7.8:1 |
| Effekt | 459.4 kW / 616 hk ved 5800 o/min |
| Karosseri / Chassis | Aluminium på stål ramme |
| Fordæk | 7.0×22 |
| Bagdæk | 7.0×22 |
| Bremser for | Hydrauliske tromler |
| Bremser bag | Hydrauliske tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre, støddæmpere |
| Affjedring bag | Delt aksel med tværliggende fjedre, støddæmpere |
| Vægt | 1027 kg |
| Akselafstand | 2796 mm |
| Sporvidde for | 1473 mm |
| Sporvidde bag | 1412 mm |
| Længde | 5360 mm |
| Bredde | 2100 mm |
| Højde | 1250 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |



