
Selvom det næsten siger sig selv, at enhver Mercedes-Benz 500 K er en særlig bil, har der været nogle få, der altid har skilt sig ud, bogstaveligt talt anerkendt som Special fra det øjeblik, de blev skabt. Disse er de berømte Special Roadsters, en stilart, der fandt sin egen form på 500 K-chassiset og fortsatte gennem produktionen af efterfølgeren 540 K, i flere forskellige markante designvariationer.
Blandt de mest dramatiske var den tidlige 500 K Special Roadster, som hentede meget af sin designinspiration fra de store SSK’er, der kom før den. Den havde en ekstremt lang motorhjelm, hvor køleren og den kompressormættede, 180-hestes ottecylindrede motor var flyttet flere centimeter bagud, hvilket tillod skærmene at rejse sig mere markant foran. Forenden syntes at strække sig uendeligt tilbage til en lav, V-formet forrude, hvor dørene så gled i en elegant bue, der mindede om de nedsavede sider på de kompressormættede Mercedes-racere fra det foregående årti—og derefter faldt bilens bagende skarpt, næsten som en fastback. Det var ikke uden grund, at disse biler etablerede Special Roadsters status som en af de mest dramatiske og faktisk smukkeste biler fra den klassiske æra—og de er i dag kendt blandt entusiaster som “korthale, lavdør”-modeller, der adskiller dem fra de to senere serier.
I dag findes der kun syv originale eksemplarer af den korthale, lavdørs Special Roadster, og alle er en del af langvarige, prominente private samlinger. Kun én af dem er blevet kåret som Bedst i Show ved det anerkendte Pebble Beach Concours d’Elegance, og det er netop denne bil, vi ser her: En bil med en fascinerende historie, der strækker sig fra England til Sydafrika og USA, med farverige personligheder, som altid har værdsat dens specielle charme.
| Type | Serie produktion |
| Motor | M24 række-8, Langsliggende foran. OHV med 2 ventiler/cyl. 1 Dobbelt karburator med kompressor. |
| Volumen | 5019 cm³ |
| Boring | 86 mm |
| Slaglængde | 108 mm |
| Kompression | 6.5:1 |
| Effekt | 119.3 kW / 180 hk ved 3400 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål på stål boks-ramme |
| Fordæk | 7.50-17 |
| Bagdæk | 7.50-17 |
| Bremser for | Hydrauliske tromler |
| Bremser bag | Hydrauliske tromler |
| Forhjul | 17 x 3.5″ |
| Baghjul | 17 x 3.5″ |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Delt aksel med dobbelte spiralfjedre |
| Akselafstand | 3290 mm |
| Sporvidde for | 1515 mm |
| Sporvidde bag | 1502 mm |
| Længde | 5150 mm |
| Bredde | 1820 mm |
| Højde | 1580 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 161 km/t |
| 0 – 100 km/t | 16 sek |











