
I 1934 lykkes det Caracciola at sætte flere klasse rekorder på Gyon-hastighedsbanen i Ungarn og på Avus i en modificeret W 25. Den 30. oktober sætter han en verdensrekord ved at tilbagelægge en målt mil på 30,71 sekunder fra stående start. Ydelsen på rekordbilen blev øget til 430 hk, dens transmission blev ændret, og cockpittet blev udstyret med en beklædning, hvilket fik Caracciola til at kalde bilen en racerlimo, men bortset fra det havde den de samme designtræk som en standard W 25 racerbiler. Den nåede en hastighed på 317,5 km/t.
| Type | Racer bil |
| Motor | M 25 B række-8, langsliggende foran, DOHC med 4 ventiler/cyl. Kompressor |
| Volumen | 3360 cm³ |
| Boring | 82 mm |
| Slaglængde | 94.5 mm |
| Kompression | 7.5:1 |
| Effekt | 320.7 kW / 430 hk ved 5800 o/min |
| Karosseri / Chassis | Aluminium på U-Sektion stål chassis |
| Fordæk | 5.25×17 |
| Bagdæk | 5.25×19 |
| Bremser for | Hydrauliske tromler |
| Bremser bag | Hydrauliske tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre, friktions dæmpere |
| Affjedring bag | Delt aksel med tværliggende bladfjedre, friktions dæmpere |
| Vægt | 847 kg |
| Akselafstand | 2725 mm |
| Sporvidde for | 1473 mm |
| Sporvidde bag | 1412 mm |
| Længde | 4040 mm |
| Bredde | 1770 mm |
| Højde | 1160 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 318 km/t |







