
Nogle produktionsbiler er blevet ikoniske, men det kræver et højere niveau af særpræg, for at en enkelt bil kan skabe samme indtryk. Sådan er tilfældet med denne Autobahnkurier, der blev opkaldt efter de nye motorveje i og omkring Berlin. Angiveligt, da Jean Bugatti først så denne strømlinede fastback, gik han hjem og designede den berømte Atlantic.
Der er god grund til, at Autobahnkurier skabte sensation. Dens lange motorhjelm, flydende linjer og forfinede elegance stod næsten uden sidestykke. Og kombineret med et af de bedste førkrigs-chassiser var den også svær at overse. For at bevare mærkegenkendelsen insisterede Mercedes-Benz på, at denne fastback skulle beholde den standard forreste kølergrill. Den havde også de første buede bageste kvartvinduer fra Mercedes-Benz.
Mercedes-Benz præsenterede prototypen i februar 1934 på Berlin Motor Show. Denne specifikke bil startede som et 500K chassis med en dækket forreste kofanger og dækkede egerhjul. Kendt som chassis nummer 130898, blev den givet som gave til Mohammed Reza Shah af Iran af den tyske regering og tilbragte det meste af sit liv i Iran.
Bilen blev til sidst ejet af Julian Mazjub, som sagde “selvom den var opført som en 500K, havde bilen en 5,4 liters motor”.¹ Da den blev fundet af en Mercedes-Benz lastbilimportør i 1960’erne, var bilen helt original med kun 10.000 km på kilometertælleren. På dette tidspunkt blev dens to-farvede grønne lakering bemærket, ligesom dens lukkede kofanger.
En anden bil blev bygget baseret på den originale Berlin-prototype. Den blev registreret som ordrenummer 288557 og færdiggjort i 1938 til professor Ingacio Barraquer. Han var i Tyskland på ferie fra sin faste bopæl i Spanien. Barraquer brugte ofte denne bil og foretog mange lange rejser, herunder en berømt tur gennem Nordafrika. Han rejste fra Libyen til Cairo og afsluttede i Alexandria, inden bilen blev sendt tilbage. Undervejs måtte han reparere et flænset dæk, slidte støddæmpere og en pakning i topstykket.
| Type | Prototype |
| Produktion | 2 |
| Motor | M 24 II, række-8, langsliggende foran, SOHC med 2 ventiler/cyl. Karburator med roots-type kompressor |
| Volumen | 5401 cm³ |
| Boring | 88 mm |
| Slaglængde | 111 mm |
| Kompression | 6.13:1 |
| Effekt | 134.2 kW / 180 hk ved 3400 o/min |
| Karosseri / Chassis | Trærammer med stål paneler på stål chassis |
| Fordæk | 7.0×17 |
| Bagdæk | 7.0×17 |
| Forbremser | Lockheed hydrualiske tromler |
| Bagbremser | Lockheed hydrualiske tromler |
| Forhjul | 17.0 x 4.0″ |
| Baghjul | 17.0 x 4.0″ |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre, hydrauliske støddæmpere |
| Affjedring bag | Sving aksel med vippearme, dobbelte spiralfjedre, hydrauliske støddæmpere |
| Vægt | 2502 kg |
| Akselafstand | 3290 mm |
| Sporvidde for | 1535 mm |
| Sporvidde bag | 1547 mm |
| Længde | 5258 mm |
| Bredde | 1905 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 185 km/t |
| 0 – 100 km/t | 15 sek |






