
I 1927 blev Aston Martin overtaget af racerkøreren A. C. Bertelli. Han designede en 1,5-liters SOHC-motor, som senere skulle drive LeMans-raceren Ulster. Gennem årene blev motoren udviklet til at inkludere tør sump-smøring.
Aston Martin Ulster står som en af de mest respekterede racerbiler fra tiden før krigen. Den var i høj grad baseret på Mark II, som kom før den.
Ulsteren havde et kort toårigt løbsprogram. I denne periode dominerede de British Tourist Trophy på Goodwood. I 1934 tog Ulsterne første, anden og tredjeplads. Det bedste LeMans-resultat blev opnået i 1935. Chassis LM20 kørte sig til tredjepladsen samlet, hvilket gav den førsteplads i 1101 til 1500cc klassen.
Efter løbsindsatsen gjorde Aston Martin klar en produktionsversion af LeMans-bilerne. 21 af disse biler blev bygget, og alle er i dag gjort rede for.
| Type | Begrænset produktion |
| Motor | Række-4 langsliggende foran. SOHC med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | 2 SU karburatorer |
| Volumen | 1495 cm³ |
| Boring | 69 mm |
| Slaglængde | 99 mm |
| Kompression | 9,5:1 |
| Effekt | 59,7 kw / 80 hk ved 5250 o/min |
| Karosseri/chassis | Aluminium karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Tromler |
| Bagbremser | Tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Semi-eliptiske bladfjedre med friktions dæmpere |
| Affjedring bag | Semi-eliptiske bladfjedre med friktions dæmpere |
| Vægt | 907 kg |
| Akselafstand | 2616 mm |
| Sporvidde for | 1321 mm |
| Sporvidde bag | 1321 mm |
| Længde | 4216 mm |
| Bredde | 1651 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 165 km/t |










