
Mercedes-Benz betragtes som højdepunktet i en række-6 motorserie, der debuterede i 1920’erne under DMG (Daimler Motoren Gesellschaft eller Daimler Motorfirma). I mange år dominerede modellerne S, SS, SSK og den letvægtsvariant SSKL internationale løb – ofte med Rudolf Caracciola bag rattet. Den 13. og 14. juni 1931 kørte duoen Boris Iwanowski/Henri Stoffel den hurtigste omgangstid på Le Mans, 7:03 minutter (139,2 km/t), og nåede andenpladsen i det samlede resultat af 24-timersløbet.
| Type | Begrænset produktion |
| Produktionsår | 1928 – 1932 |
| Produktion | 37 |
| Motor | Række-6, langsliggende foran, SOHC med 2 ventiler/cyl |
| Volumen | 6789 cm³ |
| Boring | 98.04 mm |
| Slaglængde | 150.1 mm |
| Kompression | 5.00:1 |
| Effekt | 134.2 kW / 180 hk ved 3200 o/min |
| Moment | 528.8 Nm ved 1800 o/min |
| Fordæk | 6.50-20 |
| Bagdæk | 6.50-20 |
| Vægt | 2223 kg |
| Akselafstand | 3401 mm |
| Sporvidde for | 1420 mm |
| Sporvidde bag | 1420 mm |
| Længde | 5080 mm |
| Bredde | 1727 mm |
| Højde | 1524 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 173.8 km/t |
| 0 – 100 km/t | 14 sek |





