
I 1926 ændrede de navnet fra deres model 24/100/140HP Mercedes til Mercedes-Benz 630 K. Den vigtigste del af bilens design var dens kompressor ladede 6-cylindrede motor, der kunne yde 140 hk og nå hastigheder omkring 145 km/t.
I oktober 1928 blev model 630 opgraderet, motoren kunne nu yde 160 hk (118 kW), denne motor blev også en mulighed for den normale touring bil. I salgs brochuren blev den beskrevet som “Model 630 med K motor” eller “6-liter bil med K motor”.
| Produktions år | 1926 – 1929 |
| Bygget i | Untertürkheim, Tyskland |
| Ingeniør | Ferdinand Porsche |
| Motor | Række-6, langsliggende foran, OHC med 2 ventiler/cyl, 1 Mercedes karburator med kompressor |
| Volumen | 6245 cm³ |
| Boring | 94 mm |
| Slaglængde | 150 mm |
| Kompression | 4,7:1 |
| Ydelse | 104,4 kw / 140 hk ved 3100 o/min |
| Akselafstand | 3400 mm |
| Sporvidde for | 1430 mm |
| Sporvidde bag | 1430 mm |
| Længde | 4735 mm |
| Bredde | 1800 mm |
| Højde | 1850 mm |
| Vægt | 2000 kg |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 145 km/t |



