
Til trods for deres pænt store modelprogram og royale støtte, ønskede Daimler at tage et yderligere skridt i retning af Rolls-Royce, der debuterede deres meget luksuriøse Phantom i 1925. For at forblive konkurrence dygtige, besluttede chef ingeniør Laurence Pomeroy at bruge det bedste af Daimler’s teknologi i en ny 7 liter ‘Double Six’ V12. Han satte to eksisterende 6-cylinder, 25/85 hk motorer sammen i en aluminium motorblok.
Daimler er et af englands ældste bilmærker, det har en historie der strækker sig helt tilbage til bilernes start. De første biler blev bygget under licens fra Gottlieb Daimler og de blev hurtigt de officielle køretøjer for det engelske kongehus.
Denne Double Six er opkaldt efter RAC takserings systemet på 50 hk, men efter moderne måle metoder havde motoren snarere 130-150 hk. Kun 6 biler blev bygget.
| Produktions år | 1926 – 1930 |
| Produktion | 6 |
| Motor | 60º ‘Double-Six’ V12, langsliggende foran, Kæde trukne ventil foringer, 2 stk. Daimler 7 karburatorer |
| Volumen | 7136 cm³ |
| Boring | 81,5 mm |
| Slaglængde | 114 mm |
| Ydelse | 111,9 kw / 150 hk ved 2480 o/min |
| Karosseri/Chassis | Stål karosseri på træ og stål ramme |
| Fordæk | 23″ × 8,0″ |
| Bagdæk | 23″ × 8,0″ |
| Forbremser | Tromler med Dewandre Vacuum Servo forstærker |
| Bagbremser | Tromler med Dewandre Vacuum Servo forstærker |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Stiv aksel, halv-elliptiske bladfjedre, Hartford støddæmpere |
| Affjedring bag | Bevægelig aksel, halv-elliptiske bladfjedre, Hartford støddæmpere |
| Vægt | 2948 kg |
| Akselafstand | 4140 mm |
| Gearkasse | 4-trins Wilson halvautomatisk |
| Top hastighed | 153 km/t |
| Brændstofforbrug | 4,25 km/L |
| Tank | 60 Liter |








