
Ofte forvekslet med Speed 6, var 6½ Litre Bentleys første store sekscylindrede bil med stor slagvolumen. Den nye motor var nødvendig for at styrke Bentleys image i forhold til konkurrenterne Rolls-Royce og Mercedes-Benz. Desuden kørte sekscylinderen meget mere jævnt.
Den nye motor var meget avanceret og brugte aluminiumsstempler samt en unik ventilmekanisme med tre vippearme. Selvom systemet var komplekst, var det langt mere støjsvagt end den tidligere 6½ Litre.
Selvom motoren var designet til luksus, blev den avancerede motor med stor succes brugt i Speed 6 racerløb.
For at fungere med den større motor blev chassiset opgraderet. Større bremser blev monteret med ribbede aluminiumstromler.
Den første 6½ blev vist som et nøgent chassis på Olympia Motor Show i 1925, men det tog over et år at lancere bilen. I denne periode blev motoren grundigt testet og boret op til 6.597 cc inden markedsintroduktionen.
| Type | Serie produktion |
| Produktions år | 1926 – 1928 |
| Produktion | 545 |
| Motor | Række-6, langsliggende foran. SOHC med 4 ventiler/cyl. 2 stk. SU karburatorer. |
| Volumen | 6597 cm³ |
| Boring | 100 mm |
| Slaglængde | 140 mm |
| Kompression | 5.1:1 |
| Effekt | 119.3 kW / 160 hk ved 3500 o/min |
| Karosseri / Chassis | Aluminium paneler på stål ramme |
| Bremser for | Tromler |
| Bremser bag | Tromler |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-eliptiske bladfjedre |
| Affjedring bag | Delt aksel med semi-eliptiske bladfjedre |
| Vægt | 2134 kg |
| Akselafstand | 3353 mm |
| Sporvidde for | 1422 mm |
| Sporvidde bag | 1422 mm |
| Længde | 4420 mm |
| Bredde | 1740 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 150 km/t |











