
DMG’s første racer med kompressor, designet af Paul Daimler: med dens 4500 o/min, var det også den første hurtigt roterende motor. Dens deltagelse i Targa Florio markerede begyndelsen på kompressor bilerne æra.
| Motor | Vandkølet M 65134 række-4, Langsliggende foran, DOHC med 2 ventiler/cyl. Kompressor ladet. |
| Volumen | 1499 cm³ |
| Boring | 65 mm |
| Slaglængde | 113 mm |
| Kompression | 5,35:1 |
| Ydelse | 48,5 kw / 65 hk ved 4000 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål |
| Fordæk | 765 x 105 |
| Bagdæk | 765 x 105 |
| Forbremser | Tromler |
| Bagbremser | Tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre, Maybach støddæmpere |
| Affjedring bag | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre, Maybach støddæmpere |
| Akselafstand | 2650 mm |
| Sporvidde for | 1320 mm |
| Sporvidde bag | 1320 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 135 km/t |




