
Denne bil var DMG’s top model fra 1914 til 1924 og var grundlaget Mercedes-Benz sports vognenes gode omdømme. I de tidlige tyvere, var dens motor testbænk for den kompressor, der gjorde dem til vinder af klassen over 4,5 l biler i 1922 Targa Florio, bilen blev kørt af Max Sailer der allerede havde vundet klassen for biler uden kompressor i 1921 racet.
28/95 var også den sidste model inden fusioneringen af Daimler og Benz.
| Motor | Vandkølet M 10546 række-6, langsliggende foran, SOHC med 2 ventiler/cyl. |
| Volumen | 7280 cm³ |
| Boring | 105 mm |
| Slaglængde | 140 mm |
| Ydelse | 73,8 kw / 99 hk ved 1800 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål |
| Fordæk | 895 x 135, 895 x 150 eller 935 x 135 |
| Bagdæk | 895 x 135, 895 x 150 eller 935 x 135 |
| Forbremser | Tromler |
| Bagbremser | Tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre og støddæmpere |
| Affjedring bag | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre og støddæmpere |
| Vægt | 1800 kg |
| Akselafstand | 3063 mm |
| Sporvidde for | 1351 mm |
| Sporvidde bag | 1351 mm |
| Længde | 4650 mm |
| Bredde | 1580 mm |
| Højde | 1600 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 140 km/t |



