
Udstyret med Vanden Plas karrosseri var Bentley 3 Liter den ultimative britiske sportsvogn. Den vandt Le Mans i 1924 og igen i 1927 med Super Sports udstyr. Modellen blev første gang vist på London Motor Show i 1919, hvor dens avancerede motor var i fokus. Dens topstykke design var et af de første med 4 ventiler pr. cylinder. Desuden var motorblokken og topstykket støbt i ét stykke med plads til to tændrør pr. cylinder. Det tog Bentley yderligere to år at finjustere motoren, men i 1921 satte 3 Litre Bentley på bilkortet. På grund af dens størrelse blev den af Ettore Bugatti omtalt som “verdens hurtigste lastbil.” 3 Litre havde en lang produktion fra 1921 til 1929. I denne periode blev der produceret 1622 eksemplarer, herunder 513 korte Speed-modeller og 18 Super Sports.
| Type | Koncept / Prototype |
| Produktions år | 1921 – 1929 |
| Produktion | 1622 |
| Motor | Række-4, langsliggende foran. SOHC med 4 ventiler/cyl. 2 stk. SU HVG5 karburatorer. 2 tændrør/cyl. |
| Volumen | 2996 cm³ |
| Boring | 80 mm |
| Slaglængde | 149 mm |
| Kompression | 4.3:1 |
| power | 52.2 kW / 70 hk ved 3500 o/min |
| Karosseri/Chassis | Aluminium paneler på Stål ramme |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-eliptiske bladfjedre, friktions dæmpere |
| Affjedring bag | Stiv aksel med semi-eliptiske bladfjedre, friktions dæmpere |
| Bremser for | Ingen |
| Bremser bag | Tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Vægt | 1778 kg |
| Akselafstand | 3048 mm |
| Sporvidde for | 1422 mm |
| Sporvidde bag | 1422 mm |
| Længde | 4343 mm |
| Bredde | 1740 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 129 km/t |





