
I juni 1911 blev 37/90 hp Mercedes den nye top model i DMG salgs programmet. Det var efterfølgeren til den 6-cylindrede model fra 1907, og som disse havde de kædetrukne baghjul – det var dog sidste gang DMG brugte kædetræk på deres biler: alle efterfølgende biler kom med kardantræk. En nyudvikling på denne model, var at drivkæden kørte i et lukket oliebad. Den 4-cylindrede motor havde 3-ventil teknologi og dobbelt tænding. De første modeller havde en 9,5 liter motor, der blev øget til 9,8 liter i den efterfølgende opdaterede 38/100 hp model.
DMG’s top model blev anset for at være en sportslig og kraftfuld touring bil med det bedst mulige design.
| Motor | Vandkølet række-4, langsliggende foran, 2 centrale knastaksler med 3 overliggende ventiler/cyl. |
| Volumen | 9530 cm³ |
| Boring | 130 mm |
| Slaglængde | 180 mm |
| Ydelse | 70,8 kw / 95 hk ved 1300 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål på stål ramme |
| Træk | Kædetrukne baghjul |
| Forbremser | Ingen |
| Bagbremser | Tromler og båndbremse på kraftaksel |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Affjedring bag | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Akselafstand | 2690 mm |
| Sporvidde for | 1400 mm |
| Sporvidde bag | 1400 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |






