
Fra 1910, leverede Mercedes deres mellemklasse 7,2-liter biler med det mere moderne kardan træk system. Bilerne blev kaldt “cardan cars” for at ære Gerolamo Cardano’s teorier og det universelle led, som gjorde kardantrækket muligt.
Bilens navn var 22/50PS, og denne 50 hk bil var Mercedes mellemklasse 7,2-liter, klassen over var deres topmodel en 9-liter, 6-cylindret bil. Det var en bil der blev brugt af det finere borgerskab og modellen var velanset efter Mercedes vandt det franske Grand Prix.
Nogle af disse 7,2-liter biler blev bestilt med kædetræk, hvis bilerne skulle køre på grovere veje.
| Type | Serie produktion |
| Motor | Støbejerns række-4, langsliggende foran, 2 sideventiler/cyl. |
| Volumen | 7240 cm³ |
| Boring | 120 mm |
| Slaglængde | 160 mm |
| Ydelse | 37,3 kw / 50 hk ved 1200 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål |
| Træk | Kardantræk til baghjul |
| Forbremser | Ingen |
| Bagbremser | Tromlebremse på kardanakslen |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Affjedring bag | Bevægelig aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Fordæk | 915 x 105 |
| Bagdæk | 935 x 135 |
| Akselafstand | 3475 mm |
| Sporvidde for | 1450 mm |
| Sporvidde bag | 1450 mm |
| Længde | 4820 mm |
| Bredde | 1750 mm |
| Højde | 2300 mm |
| Vægt | 2680 kg |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 80 km/t |




