
I begyndelsen af 1909 fik Julius Ganss, der arbejdede for Benz, tilladelse til at designe en bil, der kunne nå hastigheder over 200 km/t, baseret på deres 150 hp Benz Grand-Prix racer. Men motoren i deres 150-hp grand-prix racer, var simpelthen ikke kraftig nok til at nå denne ambitiøse hastighed. Ingeniørerne tog fat i deres bedst afprøvede metoder og øgede motor volumen til 21,5 liter. Motoren ydede 184 hk ved 1500 o/min i den første inkarnation, men med lidt teknisk snilde øgede de dette til 200 hk ved 1600 o/min. Motoren alene vejede 407 kg.
Selvom motoren, med serienummer 5100, første gang kørte i chassis og karosseri fra en Benz grand-prix racer, blev den omtalt i firmaet som 200-hp Benz. D. 22 august 1909 stormede Fritz Erle – en designer hos Benz og senere chef for test og motor sport afdelingerne – til sejr i 1-kilometer racet i Frankfurt/Main. Erle kørte kilometeren, med flyvende start, på 22,6 sekunder, hvilket gav en gennemsnits hastighed på 159,3 km/t og det gav ham prisen fra Grand Duchess of Hesse.
Bilen beholdte grand-prix modelens karosseri og deltog i arrangementer under denne designation. Victor Hemery kørte 200-hp maskinen for første gang d. 17 oktober, og han udraderede alle rivaler i sprint racet i Bruxelles. Asfalten var knap nok hærdet på den nyeligt åbnede Brooklands bane i England, da Benz ankom d. 8 november 1909, for at sætte en ny hastigheds rekord. Héméry kørte 1-kilometer distancen, med flyvende start, med en gennemsnits hastighed på 202,7 km/t, og brød endelig gennem den vigtige 200 km/t grænse, for første gang i Europa.
Mens bilen deltog i alle disse tidlige race mod rivaler og tid, arbejdede ingeniørerne i Mannheim hårdt på at udvikle et nyt og aerodynamisk karosseri. Det ny karosseri stod færdigt sent i 1909 og den nye Benz kunne endelig stå frem som sin helt egen. Erle og Hemery gjorde bilen så smal som muligt for at opnå mindst mulig vindmodstand, hvilket forklarer hvorfor gearstang, håndbremse og udstødnings system var placeret uden på karosseriet. Den høje, smalle køler var monteret bag en messing gril, oven på køleren var der en ekspansions beholder der pegede fremad som et næb på bilen. Dette ‘fugle næb’ var med til at give bilen et aggressivt udseende, bagpå havde bilen en konisk hale. I bilen skulle der sidde to personer, en kører og en hjælpe kører – hvis job var at betjene benzin pumpen – og de to sad virkelig skulder til skulder.
De to første 200HP Blitzen Benzs kom til amerika og Buick fabriks kører Bob Burman, kørte den ene på Daytona Beach d. 23 april 1911, denne lange brede strand var perfekt til høj-hastigheds kørsler. Bilen opnåede først en gennemsnits hastighed på 225,65 km/t over 1 mile, med flyvende start, og 228,1 km/t over 1 kilometer, med flyvende start – en ny hastigheds rekord der stod indtil 1919.
| Motor | Bz 15524 række-4, langsliggende foran, 1 central knastaksel og 2 ventiler/cyl. |
| Volumen | 21500 cm³ |
| Boring | 185 mm |
| Slaglængde | 200 mm |
| Kompression | 5,8:1 |
| Ydelse | 149,1 kw / 200 hk ved 1600 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål |
| Træk | Kædetræk til baghjulene |
| Fordæk | 820 x 120 Continental Balloon |
| Bagdæk | 820 x 120 Continental Balloon |
| Forbremser | Ingen |
| Bagbremser | Bånd bremse på kraftakslen |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Affjedring bag | Bevægelig bagaksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Vægt | 1450 kg |
| Akselafstand | 2800 mm |
| Sporvidde for | 1330 mm |
| Sporvidde bag | 1320 mm |
| Længde | 4820 mm |
| Bredde | 1600 mm |
| Højde | 1280 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 228 km/t |









