
Denne bil havde den største motorvolumen af alle biler bygget af DMG. Bilen vandt 1908 og 1909 Semmering race og racede med succes i forskellige sprint race.
| Motor | Vandkølet række-4, langsliggende foran, 2 top ventiler/cyl. styret af 2 centrale knastaksler |
| Volumen | 17330 cm³ |
| Boring | 175 mm |
| Slaglængde | 180 mm |
| Kompression | 4,5:1 |
| Ydelse | 111,9 kw / 150 hk ved 1400 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål |
| Træk | Kædetræk til baghjulene |
| Forbremser | Ingen |
| Bagbremser | Tromler samt en båndbremse på kraftakslen |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Affjedring bag | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Akselafstand | 2690 mm |
| Sporvidde for | 1400 mm |
| Sporvidde bag | 1400 mm |
| Top hastighed | 172 km/t |




