
Til 1905 racer sæsonen, opdaterede de Mercedes 90 hp racer bilen, der ikke havde haft den store succes i 1903 og 1904. Fokus lå selvfølgelig på at øge motorens ydelse, mens resten af bilen stort set forblev det samme.
Bilen havde den samme speeder pedal, der blev introduceret i 90 hp racer bilen, noget nyt var gearstangen, der før var monteret på ydersiden af bilen, den blev nu flyttet ind i bilen, så det var nemmere at betjene. Eksternt havde bilen fået lidt højere sider ved kabinen, Tanken bag sæderne var nu tøndeformet mod tidligere firkantede tanke, den tøndeformede tank kunne indeholde mere brændstof på samme område som en firkantet. Chassis ramme og det vandkølede bremse system var uændret fra 90 hp modelen.
Til trods for al denne tekniske udvikling og Camille Jenatzy og de andre DMG fabriks køreres engagement, havde den nye racer bil ikke den store succes. Ved de vigtigste race i 1905 sæsonen, Gordon Bennett Cup racet i Frankrig i begyndelsen af juli og Vanderbilt Cup Racet på Long Island/New York i midt-oktober, nåede 120 hp bilen ikke nogen betydningsfulde resultater. Manglende pålidelighed, uheld og det store teknologiske spænd mellem Continental dæk og de førende Michelin dæk, var hovedårsagerne for den dårlige præstation.
Til trods for en rimelig succesfuld slutning på sæsonen, var det tydeligt at der var megen udvikling påkrævet hos DMG hvis deltagelsen i 1906 racer sæson skulle bære frugt.
| Motor | Type M 175464, støbejerns række-4, langsliggende foran, 2 ventiler/cyl. |
| Volumen | 14040 cm³ |
| Boring | 175 mm |
| Slaglængde | 146 mm |
| Kompression | 4,5:1 |
| Ydelse | 89,5 kw / 120 hk ved 1200 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål |
| Træk | Kædetræk til baghjulene |
| Fordæk | 870 x 90 |
| Bagdæk | 880 x 120 |
| Forbremser | Ingen |
| Bagbremser | Tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Vægt | 1050 kg |
| Akselafstand | 2775 mm |
| Sporvidde for | 1410 mm |
| Sporvidde bag | 1410 mm |
| Længde | 3975 mm |
| Bredde | 1535 mm |
| Højde | 1670 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 110 km/t |


