
Denne 90 hk bil blev bygget til Gordon Bennett Cup racet, men blev ødelagt i den store fabriks brand i Cannstatt i 1903. Herefter lånte DMG nogle af deres allerede solgte 60 hk biler, som deltog i racet. Racet blev vundet af belgieren Camille Jenatzy.
| Motor | Type M 1744, støbejerns række-4, langsliggende foran, 2 ventiler/cyl. |
| Volumen | 12704 cm³ |
| Boring | 170 mm |
| Slaglængde | 140 mm |
| Ydelse | 67,1 kw / 90 hk ved 950 o/min |
| Træk | Baghjulstrukken med kædetræk |
| Fordæk | 910 x 100 |
| Bagdæk | 920 x 125 |
| Forbremser | Ingen |
| Bagbremser | Tromler |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Affjedring bag | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Vægt | 1000 kg |
| Akselafstand | 2390 mm |
| Sporvidde for | 1414 mm |
| Sporvidde bag | 1414 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |






