
Denne 60 hk bil blev bygget til Gordon Bennett Cup racet, men blev ødelagt i den store fabriks brand i Cannstatt i 1903. Herefter lånte DMG nogle af deres allerede solgte 60 hk biler, som deltog i racet. Racet blev vundet af belgieren Camille Jenatzy.
| Motor | Type M 14514, støbejerns række-4, langsliggende foran, 2 ventiler/cyl. |
| Volumen | 9293 cm³ |
| Boring | 140 mm |
| Slaglængde | 151 mm |
| Kompression | 4,5:1 |
| Ydelse | 44,7 kw / 60 hk ved 1060 o/min |
| Maks omdrejninger | 1150 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål |
| Træk | Kædetrukne baghjul |
| Fordæk | 910 x 100 |
| Bagdæk | 920 x 125 |
| Forbremser | Ingen |
| Bagbremser | Tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Affjedring bag | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Vægt | 998 kg |
| Akselafstand | 2750 mm |
| Sporvidde for | 1410 mm |
| Sporvidde bag | 1410 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 118 km/t |



