
Model 35 hp Mercedes blev hurtigt efterfulgt af 40 hp bilen, der havde adskillige nye detaljer. Motorrummet var nu helt adskilt fra resten af bilen så køle luften kunne løbe gennem køleren ved hjælp af svinghjulet der havde fået blæserblade monteret. Bilen behøvede kun 7 liter vand. vand blev også brugt til at køle bremserne.
| Motor | Række-4, langsliggende foran, 2 ventiler/cyl. |
| Volumen | 6560 cm³ |
| Boring | 118 mm |
| Slaglængde | 150 mm |
| Ydelse | 29,8 kw / 40 hk ved 1000 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål paneler på stål ramme |
| Fordæk | 910 x 90 |
| Bagdæk | 920 x 120 |
| Forbremser | Ingen |
| Bagbremser | Tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Affjedring bag | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Vægt | 942 kg |
| Akselafstand | 2450 mm |
| Sporvidde for | 1400 mm |
| Sporvidde bag | 1400 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 112 km/t |







