
Phaeton var en passager udgave af den første 35HK Racerbil, der vandt mange franske racerløb. Det her er nok en af de første racerbiler, der bliver tilpasset almindelig gadekørsel. Samtidig med denne udviklede Mercedes en 12/16HP model og den billigste 8/11HP model.
| Motor | Række-4, langsliggende foran, 2 ventiler/cyl. |
| Volumen | 5913 cm³ |
| Boring | 116 mm |
| Slaglængde | 140 mm |
| Ydelse | 26,1 kw / 35 hk ved 950 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål paneler på udstanset stålramme |
| Fordæk | 910 x 90 |
| Bagdæk | 1020 x 120 |
| Forbremser | Ingen |
| Bagbremser | Båndbremse på kraftakslen |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Affjedring bag | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Vægt | 1200 kg |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 70 km/t |






