
Selv i motorsportens tidlige dage gik den tekniske udvikling meget hurtig. I salgsprogrammet for 1900/1901, tilbød Benz & Cie. en produktions racer udviklet fra 8 hk eller 12 hk racer bilerne, men med en øget ydelse, til en pris på 15000 mark (ca. 900.000 kr idag). Ifølge salgsprogrammet havde bilen en ydelse på 14 hk/10 kW, men bokser motoren leverede faktisk 16 hk/11,8 kW – hvilket var en fordobling af ydelsen på lidt mere end et år.
Denne fordobling af ydelsen gjorde det nødvendigt at finde nye og mere effektive måder at køle den 2-cylindrede bokser motor. Fordampnings kølingen var ikke længere god nok, så de udviklede et lukket kølesystem bygget ind i motoren – det er stort set det samme princip vi ser i motorer idag.
Andre tekniske design detaljer af motoren, ukontrollerede indsugnings ventiler og kontrollerede udstødnings ventiler, et centralt smøresystem, meget lig 8 hk og 12 hk versionerne. Bilen vejede 1150 kg.
Bilens første race var det 136 km lange Eisenach – Oberhof – Meiningen – Eisenach bjerg løb i maj 1900, Benz 16 hk raceren blev kørt af Fritz Scarisbrick fra Hanau, og han kom ind på en andenplads efter 4 timer og 23 minutter.
Bilen vandt i juni 1900 Nuremberg – Bamberg – Nuremberg lang-distance racet. Wilhelm Schmitt bag rattet opnåede en bemærkelsesværdig gennemsnits hastighed på 51 km/t. Bilens tophastighed var 65 km/t.
| Motor | Vandkølet 2-cylindret bokser motor, centralt placeret |
| Ventiler | 2 Ventiler/cyl. |
| Volumen | 2280 cm³ |
| Boring | 110 mm |
| Slaglængde | 120 mm |
| Ydelse | 11,9 kw / 16 hk ved 1000 o/min |
| Karosseri/chassis | Udstanset stål ramme |
| Forbremser | Ingen |
| Bagbremser | Tromler |
| Affjedring for | Stiv aksel med elliptiske bladfjedre |
| Affjedring bag | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Akselafstand | 1900 mm |
| Sporvidde for | 1250 mm |
| Sporvidde bag | 1250 mm |
| Længde | 2960 mm |
| Bredde | 1600 mm |
| Højde | 1650 mm |
| Gearkasse | 4-trins Manuel |
| Top hastighed | 65 km/t |




