
Til den sidste DB7-produktion forberedte Aston Martin GT-versionen i både manuel og GTA automatisk. Disse brugte opgraderinger fra Vanquish samt adskillige detaljerede forbedringer.
Aston Martins fantastiske nye DB7 GT, den mest kraftfulde Aston Martin nogensinde lavet, blev præsenteret for verden på British International Motor Show på NEC i Birmingham. Dr. Ulrich Bez, administrerende direktør for Aston Martin, præsenterede den nye superbil for en begejstret presse, der stimlede sammen omkring Aston Martin-standen for at få et glimt af det elegante tilskud til DB7-serien.‘DB7 GT er udviklet som svar på kundernes efterspørgsel og er en mere sporty udgave af den nuværende bil, men indeholder alle de elementer, der har gjort DB7 så succesfuld for os og rygraden i virksomheden,’ sagde han.
Baseret på DB7 Vantage Coupe og til en pris på £104.500, fås den nye model i to versioner: en seks-trins manuel Coupe (DB7 GT) og en fem-trins automatisk (DB7 GTA). DB7 er den mest betydningsfulde Aston Martin nogensinde, tilføjede Dr Bez. Og denne tilføjelse til 2003-modellinjen giver verdens mest prestigefyldte sportsvognsproducent mulighed for at levere en endnu mere fokuseret DB7 end nogensinde før.
| Type | Serie produktion |
| Produktion | 302 |
| Motor | Aluminium V12, langsliggende foran, DOHC med 4 ventiler/cyl |
| Volumen | 5935 cm³ |
| Boring | 89 mm |
| Slaglængde | 79,5 mm |
| Effekt | 324,4 kW / 435 hk ved 6000 o/min |
| Moment | 556 Nm ved 5000 o/min |
| Fordæk | 245/35-18 |
| Bagdæk | 265/30-18 |
| Forbremser | Brembro skiver |
| Bagbremser | Brembro skiver |
| Affjedring for | Wishbones |
| Affjedring bag | Wishbones |
| Gearkasse | 6-trins manuel eller 5-trins automatisk |










