
Under ledelse af Ford Motor Company blev DB7 designet af Tom Walkinshaw Racing som et mindre alternativ til V8 Vantages. TWR arbejdede med både Jaguar- og Ford-komponenter, og resultatet var den første almindelige Aston Martin med karrosseri i stål.
Ian Callum var ansvarlig for det overordnede design, som har en svag lighed med den første generation af Jaguar XK8, der bruger samme chassis.
TWR var også ansvarlig for udviklingen af række-6 motoren, som anvendte Zytec elektronisk multipunkt brændstofindsprøjtning og en vandkølet Eaton Rootes-type kompressor. I 1996 blev en Volante cabrioletversion tilgængelig, og i 1999 blev den langt mere kraftfulde Vantage lanceret med en 5,9-liters V12.
| Type | Serie produktion |
| Produktionsår | 1994 – 2003 |
| Motor | Række-6 langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | Zytec elektronisk multi-point indsprøjtning med Eaton Rootes-Type kompressor |
| Volumen | 3239 cm³ |
| Boring | 91 mm |
| Slaglængde | 83 mm |
| Kompression | 8,3:1 |
| Effekt | 250 kw / 335 hk ved 5750 o/min |
| Moment | 490 Nm ved 3000 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål monocoque |
| Forbremser | Skiver |
| Bagbremser | Skiver |
| Fordæk | 245/40ZR-18 |
| Bagdæk | 245/40ZR-18 |
| Styring | Tandstang |
| Vægt | 1764 kg |
| Akselafstand | 2591 mm |
| Sporvidde for | 1524 mm |
| Sporvidde bag | 1529 mm |
| Længde | 4646 mm |
| Bredde | 1829 mm |
| Højde | 1237 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel eller 3-trins automatisk |
| 0-100 km/t | 6,2 sek |
| Top hastighed | 265 km/t |












