
Udstyret med et stort antal standardfunktioner var 500 SL Mercedes-Benzs flagskibs-roadster, indtil 600 SL tog over som topmodellen i 1993.
R129 500 SL blev produceret i fire forskellige serier i løbet af sin 12-årige produktion fra 1990 til 2002.
Vejrudstyr til alle R129-modeller omfattede en to-dørs roadster med en automatiseret elektro-hydraulisk softtop og en stålhardtop.
Udstyret til en meget høj standard kom R129 med elektronisk styret dæmpning, en automatisk udtrækkelig styrtbøjle, automatisk indtrækkende spejle, elektriske ruder, elektriske sæder og kaleche.
Opgraderinger i produktionsperioden inkluderer elektrisk kilometertæller (1994), kofangere i karrosserifarve (1995), 5-trins elektronisk gearkasse (1995), valgfrie Xenon HID-forlygter (1995), valgpakke med sportstema (1996), regnsensor til vinduesviskere (1996), klimakontrolpanel (1996).
En større revision kom i 1998 med M113 V8-motoren, og samtidig fulgte en anden facelift af modellen.
Gennem modellens historie har den fået 200 kg ekstra vægt i nye systemer og yderligere belastning.
| Type | Serie produktion |
| Produktions år | 1989 – 2002 |
| Motor | 90° V-8, langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl, indsprøjtning. |
| Volumen | 4973 cm³ |
| Boring | 96.5 mm |
| Slaglængde | 85 mm |
| Kompression | 10.1:1 |
| Effekt | 240 kW / 322 hk ved 5500 o/min |
| Moment | 450 Nm ved 4000 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål monocoque |
| Bremser for | Skiver |
| Bremser bag | Skiver |
| Fordæk | 225/55ZR-16 |
| Bagdæk | 225/55ZR-16 |
| Styring | Recirkulerende kugler |
| Vægt | 1880 kg |
| Akselafstand | 2515 mm |
| Sporvidde for | 1532 mm |
| Sporvidde bag | 1521 mm |
| Længde | 4470 mm |
| Bredde | 1811 mm |
| Gearkasse | 4-trins automatisk |
| Top hastighed | 250 km/t |













