
IN 1955, this dramatic show car was envisioned by Charles “Andy” Anderson who wanted a new show car based on the XK140. The result was a chopped Fixed Head Coupe that was unique among all XK140s. Further adding to the cars credentials are class victories at Pebble Beach Concours d’Elegance and use by Paxton Products to to showcase their supercharger installation.
| type | Series Production Car |
| built at | San Jose, California, USA |
| body stylist | Joe Wilhelm |
| coachbuilder | Joe Wilhelm |
| engine | XK Inline-6 |
| position | Front Longitudinal |
| aspiration | Paxton Supercharger |
| valvetrain | DOHC |
| fuel feed | Twin SU H6 1 3/4 inch |
| displacement | 3442 cc / 210.0 in³ |
| bore | 83 mm / 3.27 in |
| stroke | 106 mm / 4.17 in |
| compression | 8.0:1 |
| power | 234.1 kw / 314 bhp |
| specific output | 91.23 bhp per litre |
| bhp/weight | 227.04 bhp per tonne |
| body / frame | Steel Body over Steel Frame |
| driven wheels | RWD |
| front tires | 6.0-16 |
| rear tires | 6.0-16 |
| front brakes | Drums |
| rear brakes | Drums |
| steering | Rack & Pinion |
| f suspension | Double Wishbones w/Coil Springs, Anti-Roll Bar |
| r suspension | Live-Axle w/Semi-Elliptic Leaf Springs, Telescopic Dampers |
| curb weight | 1383 kg / 3050 lbs |
| wheelbase | 2591 mm / 102.0 in |
| front track | 1295 mm / 51.0 in |
| rear track | 1283 mm / 50.5 in |
| length | 4470 mm / 176.0 in |
| width | 1638 mm / 64.5 in |
| height | 1397 mm / 55.0 in |
| transmission | 4-Speed Manual |
| gear ratios | 3.38:1, 1.98:1, 1.37:1, 1.00:1 |
| top speed | ~160.90 kph / 100 mph |
| 0 – 1/4 mile | ~14.9 second |













