
Et af de mest originale stilistiske tilbud fra Alfa Romeo er ‘Disco Volante’, som bogstaveligt talt oversættes til ‘Flyvende Tallerken’. Disse strømlinede biler blev oprindeligt designet af Carrozzeria Touring til deltagelse i motorsport, men de deltog aldrig i løb. I stedet påvirkede de Alfa Romeos design, herunder 6C 3000CM’erne, som deltog i Mille Miglia i 1953, samt adskillige Pininfarina udstillingsbiler, der fulgte efter.
Designet var meget usædvanligt for tiden med sine afrundede skærme, lavtliggende profil og konvekse bagende. På mange måder gik denne aerodynamiske form forud for Jaguar D-Type, som delte mange af Disco Volantes linjer.
Tilbage i 1952 var Alfa Romeo meget ivrig efter at eksperimentere med denne form. Der blev lavet en coupé samt en version med flade sider, men ingen af disse biler blev brugt i motorsport.
Alle varianter af Disco Volante blev drevet af en revideret version af den firecylindrede motor, der findes i Alfa Romeo 1900. Alfa Romeo øgede boringen på denne motor til 1997cc, hvilket gav en solid effekt på 158 hk.
Karrosseriet blev lavet efter Carrozzeria Touring Superleggera-principper, hvor en aluminiumsplade blev spændt over en stålramme af rør. Dette blev derefter fastgjort til den primære stålrørsramme, og enheden blev usædvanligt let. Bare et år senere opgav Alfa Romeo denne konstruktion til fordel for en rigtig boksramme til 6C 3000CM.
Heldigvis har Alfa Romeo Historiske Museum i Arese, Milano, Italien bevaret både en coupé- og spider-version af Disco Volante til deres permanente samling. Den ene med flade sider er en del af Schlumpf-samlingen i Mulhouse, Frankrig.
| Type | Koncept |
| Produktion | 3 |
| Motor | Række-4 langsliggende foran. DOHC med 4 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | Dobbelt weber karburatorer |
| Volumen | 1997 cm³ |
| Boring | 85 mm |
| Slaglængde | 88 mm |
| Effekt | 117,8 kw / 158 hk ved 6500 o/min |
| Karosseri/chassis | Supperleggra aluminium og stål karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Hydrauliske tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Wishbones med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Sving aksler hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 750 kg |
| Akselafstand | 2220 mm |
| Sporvidde for | 1234,4 mm |
| Sporvidde bag | 1198,9 mm |
| Længde | 3919,2 mm |
| Bredde | 1780,5 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 225 km/t |




