
Den nye 3,3 liter Lampredi V12 motor kørte for første gang i Ferrari 275 S sportsvognen. Der blev bygget to forskellige modeller, begge med Touring barchetta karosseri. 275 S racede i 1950 mod den anden 275 S i Mille Miglia. Desværre måtte begge biler udgå, de havde begge problemer med transmissionen på grund af den meget kraftfulde motor.
| Type | Racer bil, to-sædet Spider |
| Produktion | 2 |
| Motor | Lampredi 60° V12, langsliggende foran |
| Ventiler | SOHC 2 ventiler/cylinder |
| Benzin tilførsel | 3 Weber 40 DCF karburatorer |
| Volumen | 3322,34 cm³ |
| Boring | 72 mm |
| Slaglængde | 68 mm |
| Kompression | 8:1 |
| Effekt | 199 kw / 270 hk ved 7200 o/min |
| Karosseri/Chassis | Aluminium karosseri på stål rør-ramme |
| Fordæk | 5,50 × 16 |
| Bagdæk | 5,50 × 16 |
| Forbremser | Hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Hydrauliske tromler |
| Affjedring for | Uafhængige wishbones med tværliggende bladfjedre, hydrauliske støddæmpere |
| Affjedring bag | Delt aksel, semi-elliptiske fjedre, hydrauliske støddæmpere, krængnings stabilisator |
| Styring | Snegl/snekke |
| Akselafstand | 2420 mm |
| Sporvidde for | 1270 mm |
| Sporvidde bag | 1250 mm |
| Vægt | 850 kg |
| Gearkasse | 5-trins manuel |
| Top hastighed | 240 km/t |






