
Cirka 2.800 modeller af 2500-serien blev produceret, med start lige før afslutningen af Anden Verdenskrig; Competizione (“konkurrence”) versionen blev lanceret i 1946.
| Motor | Række-6 langsliggende foran. DOHC med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | 3 Weber 36 DO2 karburatorer |
| Volumen | 2443 cm³ |
| Boring | 72 mm |
| Slaglængde | 100 mm |
| Kompression | 8:1 |
| Effekt | 108 kw / 145 hk ved 5500 o/min |
| Karosseri/chassis | Aluminium karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Hydrauliske tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Svingarme med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Sving aksler hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre og torsionsstænger |
| Vægt | 850 kg |
| Akselafstand | 2500 mm |
| Sporvidde for | 1350 mm |
| Sporvidde bag | 1300 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 200 km/t |




