
I september 1938 blev det overraskende annonceret, at en 1,5-formel ville blive indført i Tripoli. De frygtede konkurrenter fra Tyskland havde ingen biler med denne motorstørrelse, men de tog udfordringen op og byggede på kun 8 måneder en bil, som igen var først over målstregen.
| Type | Racer bil |
| Motor | M 165 90° V12, langsliggende foran. DOHC med 2 ventiler/cyl. Dobbelt kompressor |
| Volumen | 1495 cm³ |
| Boring | 64 mm |
| Slaglængde | 58 mm |
| Kompression | 6.5:1 |
| Effekt | 189.4 kW / 254 hk ved 8000 o/min |
| Karosseri / Chassis | Aluminium på stål ramme |
| Fordæk | 5.0×17 |
| Bagdæk | 7.0×17 |
| Bremser for | Hydrauliske tromler |
| Bremser bag | Hydrauliske tromler |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre, støddæmpere |
| Affjedring bag | de Dion aksel med tværliggende fjedre, støddæmpere |
| Vægt | 700 kg |
| Akselafstand | 2450 mm |
| Sporvidde for | 1340 mm |
| Sporvidde bag | 1280 mm |
| Længde | 3680 mm |
| Bredde | 1510 mm |
| Højde | 850 mm |
| Gearkasse | 5-trins manuel |
| Top hastighed | 272 km/t |