
Efter at have produceret seks Spyder-karrosserier på det kortere Corto-chassis, producerede Touring endnu et sæt spydere på det længere Lungo-chassis.
På banen nød 2900 racerbilerne godt af et årtis fremskridt fra Alfa Romeo og blev de mest succesfulde i deres tid. En trio af 2900A’ere indtog første, anden og tredje plads ved Mille Miglia i 1936, mens tre specialbyggede 2900MM’er gentog samme bedrift ved udgaven i 1938. Beslutningen om at lave en gade variant af dette vindende design måtte være let.
Touring af Milano var ansvarlig for næsten hele produktionen af 2900B karrosserier. Spyderen var særlig elegant i profil og havde meget mere længde og elegance end de kortere Corto-versioner. Der var en kaleche, men den gav ikke nogen beskyttelse.
I maj 1938 leverede Touring den første Lungo Spyder, som havde udskårne forskærme, der var unikke for serien. Denne bil blev næsten helt ødelagt i en garagebrand. Det var den første af syv Lungo Spyders bygget af Touring.
2900-chassiset var udstyret meget lig racerbilernes med dobbelte sving arme foran og en svingarmaffjedring bagpå med både friktions- og hydrauliske dæmpere.
Motoren lignede Tipo B-enheden, men var fremstillet af nye støbninger i aluminium i stedet for magnesium. Den bevarede et krumtaphus med 10 hovedlejer, der sad i hvidmetal lejepander. Cylinderhovedet var støbt som en integreret del af blokken med halvkugleformede forbrændingskamre og kuplede stempler. Ventilmekanismen og hjælpeanordningerne var alle tandhjulsdrevne.
| Type | Begrænset produktion |
| Produktion | 7 |
| Motor | Række-8 langsliggende foran. med dobbelt Roots kompressor. DOHC med 2 ventiler/cyl |
| Benzin tilførsel | Dobbelt karburatorer |
| Volumen | 2905 cm³ |
| Boring | 68 mm |
| Slaglængde | 100 mm |
| Kompression | 5,75:1 |
| Effekt | 134,2 kw / 180 hk ved 5200 o/min |
| Karosseri/chassis | Aluminium Superleggera karosseri på stål chassis |
| Forbremser | Hydrauliske tromler |
| Bagbremser | Hydrauliske tromler |
| Fordæk | 5.5×19 |
| Bagdæk | 5.5×19 |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelt svingarme med hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Sving aksler med radiusarme, tværliggende eliptiske bladfjedre, hydrauliske støddæmpere med spiralfjedre |
| Vægt | 1377 kg |
| Akselafstand | 3000 mm |
| Sporvidde for | 1349 mm |
| Sporvidde bag | 1349 mm |
| Længde | 5000 mm |
| Bredde | 1700 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Tank | 83 Liter |
| Top hastighed | 185 km/t |










