
Præsenteret på Paris Motor Show i 1936 blev 540K Mercedes-Benzs flagskibsmodel og blev kun bygget efter specialbestilling. Den fulgte efter den otte-cylindrede 500K og hjalp med at opretholde virksomhedens prestige ved at være en af de hurtigste produktionsbiler i verden.
På Paris Motor Show sagde Mercedes-Benz, at navnet 540K ”fremkalder billeder af betagende bedrifter fra racerbiler og kørere af international berømmelse, men også af overlegen komfort og karrosseri af udsøgt skønhed, smuk lakering, skinnende metal, de fineste hårde træsorter og læder – massive og alligevel yderst tiltalende karrosserier – kort sagt: bilen for kenderen.”
Hver bil blev individuelt bygget efter kundens ønsker, og Mercedes-Benz forberedte et udvalg af tilgængelige karrosserier. Blandt disse var de spektakulære Spezial Roadsters, bygget af Mercedes-Benzs egen Karrosserie Sindelfingen. Disse elegante tosæde biler var et af de mest iøjnefaldende førkrigsdesign, kendetegnet ved deres markante motorhjelm, bølgende skærme, eksterne udstødningsrør, skrånende forrude og ekstreme længde. De er stadig, med rette, de smukkeste tyske supercars og har en dominerende tilstedeværelse.
Ingeniør Gustav Rohr var ansvarlig for designet af 540K-cruiserne og opgraderede dem, samtidig med at han arbejdede på de utrolige Mercedes-Benz Grand Prix-biler. Han monterede en forstørret 5,4 liters rækkemotor med otte cylindre, som ydede 180 hk og nåede en topfart på 170 km/t. Hovedattraktionen ved motoren var dens tandhjulsdrevne Rootes-type kompressor, som blev aktiveret efter behov for at øge den tilgængelige effekt fra 115 hk til 180 hk, når den var i brug. Denne opsætning lignede de kompressorudstyrede S, SS og SSK racerbiler, som var designet af Ferdinand Porsche for at hjælpe Mercedes-Benz med at dominere racerløb i 1920’erne.
Da den blev bygget, havde 540K et opdateret chassis med en længere akselafstand, der forlængede motorhjelmen og gjorde plads til en ny V-formet køler. Rohr inkluderede også bedre affjedring og bremser. Ligesom de tidligere biler var affjedringen også fuldt uafhængig.
Fabrikregistreringer viser, at 419 af disse biler blev bygget og havde et bredt udvalg af karrosserityper. Overraskende nok blev de fleste bygget af fabrikken egen Karrosserie Sindelfingen, som blev ledet af Wilhelm Haspel. De tilbød en række cabrioletkarrosserier, der blev betegnet ‘A’ til ‘D’. Disse blev suppleret med flere coupé-designs og de meget eftertragtede Special Roadsters.
| Type | Serie produktion |
| Produktion | 419 |
| Motor | M24 II række-8, langsliggende foran. OHV med 2 ventiler/cyl. 1 dobbelt karburator med kompressor. |
| Volumen | 5401 cm³ |
| Boring | 88 mm |
| Slaglængde | 111 mm |
| Kompression | 6.5:1 |
| Effekt | 134.2 kW / 180 hk ved 3400 o/min |
| Karosseri / Chassis | Stål på stål chassis |
| Fordæk | 7.0×17 |
| Bagdæk | 7.0×17 |
| Bremser for | Hydrauliske tromler |
| Bremser bag | Hydrauliske tromler |
| Forhjul | 17 x 4″ |
| Baghjul | 17 x 4″ |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Dobbelte wishbones med spiralfjedre |
| Affjedring bag | Delt aksel med dobbelte spiralfjedre |
| Vægt | 2240 kg |
| Akselafstand | 3290 mm |
| Sporvidde for | 1535 mm |
| Sporvidde bag | 1547 mm |
| Længde | 5100 mm |
| Bredde | 1800 mm |
| Højde | 1530 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 170 km/t |









