
Austro-Daimler begyndte som en sattelit afdeling af det tyske Daimler firma, de var paceret i Wiener-Neustadt Østrig. Chef designeren var Paul Daimler, søn af Gottlieb Daimler, og han hyrede Ferdinand Porsche i 1905. De lavede flere gode racer biler, der gjorde sig bemærket.
Da produktionen startede igen efter 1. verdenskrig, var den første model ADM 19/100, som begyndte at gøre sig bemærket i forskellige Continental hill-climb race i de tidlige 1920’ere. Designet var i store træk fra Ferdinand Porsche.
Chassis designet placerede motoren lavt i rammen, forakslen var designet så de fik et minimalt front areal til trods for den store køler. Det gav dem en meget sportslig bil – let, med masser af kræfter og et godt moment. I standard 4-sæde udgaven var den god for 160 km/t.
| Motor | Vandkølet række-6, langsliggende foran, SOHC med 2 ventiler/cyl |
| Volumen | 2994 cm³ |
| Boring | 76 mm |
| Slaglængde | 110 mm |
| Ydelse | 67 kW, 90 hk ved 3000 o/min |
| Karosseri/Chassis | Stål |
| Forbremser | Tromler |
| Bagbremser | Tromler |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre og støddæmpere |
| Affjedring bag | Bevægelig aksel med semi-elliptiske bladfjedre og støddæmpere |
| Akselafstand | 2750 mm |
| Sporvidde for | 1422 mm |
| Sporvidde bag | 1422 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 161 km/t |

