
I 1914 vendte Mercedes triumferende tilbage til Grand Prix race. Mercedes deltog med en 115HP 2 sæde racer med overlegent ingeniørarbejde. De tidligere racere med fly motorer gav Mercedes værdifulde erfaringer med letvægts konstruktion. De erfaringer brugte de i udviklingen af en 4,5-liter motor. Resultatet var en ekseptionel motor, der udmærkede sig på flere områder.
Mercedes motoren havde 4 ventiler/cylinder. Det gjorde denne 1914 GP bil, til den første Daimler produktion med 2 udstødnings- og 2 indsugnings ventiler i et forbrændings kammer. Det gjorde at motoren uden problemer kunne køre helt op til 3200 o/min. På dette tidspunkt var det den eneste bil, der kunne køre over 3000 o/min.
115HP var konservativ i sit design. Ulig sine rivaler havde den ingen forbremser og kun en overliggende knastaksel. Men dette simple design betød Mercedes kunne fokusere mere på holdbarhed med solide konstruktions materialer og metoder.
Med denne potente bil vandt Mercedes 1., 2. og 3 pladserne i 1914 franske Grand Prix afholdt i Lyon. Efter sejren i Lyon blev en af bilerne sendt til England hvor den skulle udstilles. Kort efter bilen var leveret til England, brød 1. verdenskrig ud. Bilen blev med det samme sendt til Rolls-Royce så de kunne nærstudere den. Denne bil havde stor indflydelse på Rolls Royce Hawk motoren, der blev bygget efter de havde studeret Mercedes bilen.
| Motor | Vandkølet M93654 række-4, langsliggende foran, SOHC med 4 ventiler/cyl. |
| Volumen | 4483 cm³ |
| Boring | 93 mm |
| Slaglængde | 165 mm |
| Ydelse | 85,8 kw / 115 hk ved 3200 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål |
| Fordæk | 815×120 |
| Bagdæk | 920×135 |
| Forbremser | Ingen |
| Bagbremser | Tromler, 343 mm |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre og støddæmpere |
| Affjedring bag | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre og støddæmpere |
| Vægt | 1080 kg |
| Akselafstand | 2845 mm |
| Sporvidde for | 1330 mm |
| Sporvidde bag | 1350 mm |
| Længde | 4100 mm |
| Bredde | 1700 mm |
| Højde | 1400 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 185 km/t |










