
Denne 120 hp Benz fra 1908 er en af tre biler, som Benz & Cie. brugte succesfuldt i race, blandt disse det franske Grand Prix d. 7 juli 1908. Victor Hémery og René Hanriot tog 2. og 3. pladserne. Vinderen af racet var en rival fra Stuttgart-Untertürkheim – Christian Lautenschlager bag rattet i en Mercedes.
Denne 120 hp Benz anses for at være en banebrydende bil. Den 4-cylindrede motor, designet af Louis de Groulart, har top ventiler, der kontrolleres af en central knastaksel via stødstænger og vippearme. Chassis designet var grundigt testet og gennemprøvet, dette design blev også brugt af rivalerne i Untertürkheim.
| Ingeniør | Louis de Groulart |
| Motor | Række-4, langsliggende foran, stødstangs aktiverede OHV ventiler, 2/cyl. |
| Volumen | 12076 cm³ |
| Boring | 154,9 mm |
| Slaglængde | 160 mm |
| Ydelse | 89,5 kw / 120 hk ved 1400 o/min |
| Karosseri/chassis | Stål |
| Fordæk | 875 x 105 |
| Bagdæk | 935 x 135 |
| Forbremser | Ingen |
| Bagbremser | Tromler og båndbremse på kraftaksel |
| Styring | Snegl/snekke |
| Affjedring for | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Affjedring bag | Stiv aksel med semi-elliptiske bladfjedre |
| Vægt | 1203 kg |
| Akselafstand | 2775 mm |
| Sporvidde for | 1320 mm |
| Sporvidde bag | 1320 mm |
| Gearkasse | 4-trins manuel |
| Top hastighed | 99,4 km/t |

